Můžete pít čaj Matcha během těhotenství?

Můžete pít čaj Matcha během těhotenství? Na to odpovídáme v našem článku!

Pokud milujete zelený čaj Matcha (nebo kávu) a pravidelně ho konzumujete během dne a jste těhotná, pak si možná kladete otázku, zda byste ho měla přestat pít.

Nejprve se podívejme na kofein. Kofein může poškodit nenarozené dítě, pokud ho konzumujete příliš mnoho. Kolik kofeinu je však příliš mnoho, pokud jste těhotná? Nebo byste měla úplně přestat konzumovat jakýkoli kofein?

Riziko potratu se zvyšuje

Příliš mnoho kofeinu během těhotenství může mít negativní důsledky pro dítě. Bylo zjištěno, že kofein může narušit růst dítěte. Může také ovlivnit hmotnost dítěte. Podle Německé společnosti pro výživu (DGE – Deutsche Gesellschaft fuer Ernaehrung) a také WHO se riziko potratu zvyšuje při konzumaci více než 300 mg kofeinu.

Německá společnost pro výživu povoluje 7 šálků čaje Matcha

Pokud jste těhotná, nemusíte však zcela přestat konzumovat kofein. Podle DGE je 200 mg kofeinu denně bezpečné konzumovat, pokud jste těhotná. To znamená, že pokud máte ráda zelený čaj Matcha, můžete konzumovat přibližně 7 šálků denně! 7 šálků je poměrně hodně a možná byste to v těhotenství nechtěla překročit, ale ukazuje to, že občasný šálek čaje Matcha je v těhotenství bezpečný. WHO nedefinuje „bezpečné“ množství kofeinu za den, ale WHO doporučuje, aby těhotné ženy konzumovaly méně než 300 mg kofeinu denně.

Existuje také několik dalších studií, které jsou vůči konzumaci kofeinu v těhotenství o něco kritičtější. My osobně se však přikláníme k doporučením oficiálních institucí, jako je WHO nebo DGE.

Negativní účinky na foláty

V tomto případě však jde o víc než jen o kofein. Studie prokázaly, že katechin, což je zdravý antioxidant obsažený v čaji, může snižovat biologickou dostupnost folátu. Vzhledem k tomu, že perikoncepční příjem kyseliny listové prokazatelně snižuje riziko rozštěpu páteře, může konzumace zeleného čaje Matcha kvůli jeho možným antifolátovým vlastnostem ohrozit těhotné ženy i dítě.

Závěr

I když existují určité obavy ohledně příjmu kofeinu v těhotenství, zdá se, že malé množství je bezpečné. To potvrdily i DGE a WHO. Přestože však existují studie o možných negativních účincích zeleného čaje na biologickou dostupnost folátů, žádné oficiální pokyny neexistují. Osobně si myslíme, že občasný Matcha Tea bude v těhotenství v pořádku, ale měla byste být opatrná a zvážit užívání doplňků stravy.