Jakou trvanlivost má matcha?

Může Matcha Powder expirovat? Kdy končí použitelnost Matcha prášku? Přečtěte si náš článek a zjistěte odpovědi!

Pokud pravidelně konzumujete čaj Matcha, jistě jste si kladli otázky týkající se skladování a expirace zářivě zeleného prášku Matcha. V tomto článku vám odpovíme na otázku, zda může Matcha prášek expirovat, jaká je jeho trvanlivost a jak nejlépe skladovat Matcha prášek, aby byl co nejčerstvější. Také jsme ho dlouho skladovali nesprávným způsobem.

Kdy může Matcha Powder expirovat?

Matcha prášek má trvanlivost až 12 měsíců. To však platí v originálním a výrobcem uzavřeném balení. Dvanáct měsíců je však maximum. Čas skutečně začíná běžet, jakmile jsou listy rozemlety a prášek vyroben. Doporučujeme kupovat Matcha prášek od společností, které vám na obalu uvedou datum výroby. Datum výroby má mnohem větší význam, pokud vám na blahodárných vlastnostech Matcha prášku opravdu záleží.

Po otevření by se měl Matcha prášek skutečně spotřebovat do 3-4 týdnů. Pravděpodobně to můžete protáhnout na 6-8 týdnů, ale každý den snižuje kvalitu prášku, protože pomalu degraduje. Proto doporučujeme nekupovat velká balení. To je důvod, proč je tolik prášků Matcha k dispozici ve 30g baleních. K dispozici jsou sice i 100g nebo 200g sáčky, ale pravděpodobně je nemožné je všechny spotřebovat během 3-4 týdnů. Větší velikosti sáčků doporučujeme kupovat pouze v případě, že prášek používáte k pečení nebo vaření. Můžete také zvážit použití „prošlého“ prášku na pečení nebo vaření, pokud stále dobře vypadá a voní. Pokud je prošlý, pravděpodobně ztratil většinu svých prospěšných vlastností, ale k tomu stejně dojde v procesu vaření/pečení, takže to nebude mít velký význam a prášek můžete stále dobře využít!

Jak skladovat prášek Matcha?

Doporučujeme jej skladovat v tmavé spíži, kde není vystaven žádnému z těchto faktorů. Někteří lidé dávají přednost skladování Matcha prášku v lednici. My jsme to tak dělali poměrně dlouho, ale ve skutečnosti jsme zjistili, že to má negativní vliv na kvalitu prášku. Existují dva hlavní důvody. Prvním důvodem je, že silné pachy, které se mohou v lednici vyskytovat, ovlivňují chuť a vůni prášku. Druhým důvodem je, že když prášek vyndáte z lednice, dojde ke kondenzaci. To se stává vždy, když přinesete něco, co je chladné, do teplé místnosti. Pokud nosíte brýle, víte, že se v zimě při vstupu do místnosti zamlžují. Totéž se děje s práškem. To může mít negativní vliv na konzistenci a kvalitu prášku a zjistili jsme, že to může mít vliv na chuť a může se také stát, že se prášek ve vodě špatně rozpustí.

Závěr

Matcha prášek vydrží v uzavřeném balení až 12 měsíců, což je však maximum. Snažte se zjistit datum výroby a po otevření spotřebujte Matcha prášek ideálně do 3-4 týdnů. Neskladujte ho v lednici a chraňte ho před slunečním zářením, teplem a vlhkostí.