Proč zrovna matcha?

Máme rádi mnoho druhů čaje: jemný bílý čaj z Číny, komplexní oolong z Tchaj-wanu, černý Darjeeling a silný, zemitý Pu-erh. Naším oblíbeným nápojem však zůstává kvalitní japonský zelený čaj. Nejenže nás přitahuje jeho přitažlivá barva a chuť, ale jeho pití nám připomíná lidi a místa, která v Japonsku známe a máme rádi.

To platí o matcha, nejzvláštnějším zeleném čaji ze všech. Výjimečný díky své historii, čestnému místu v tradiční japonské kultuře, úsilí vynaloženému na jeho výrobu, omezenému množství, které se vyrábí, a tržní hodnotě. Práškový zelený čaj byl poprvé vyroben v Číně, kde ho rituálně používali první zenoví buddhisté. Když se před více než 800 lety dostal se zenovým buddhismem do Japonska, pili ho mniši, aby se udrželi při vědomí během dlouhých hodin meditace vsedě. Mezi 14. a 16. stoletím si bohatí Japonci začali matchu cenit jako luxus a mezi samuraji se stala symbolem postavení. V této době se vyvinul čajový obřad jako duchovní a estetická praxe. Osoby všech společenských vrstev se mohly jako sobě rovné scházet v malých čajovnách, kde hostitelé rituálně připravovali a podávali misky s matcha a hosté je v tichém rozjímání popíjeli.

Od té doby má matcha v japonské kultuře vážené místo. Podává se návštěvníkům posvátných míst a vzácným hostům při zvláštních příležitostech. A samozřejmě je i nadále ústředním prvkem moderního, zjednodušeného čajového obřadu, který dnes praktikují především ženy. Stále častěji však Japonci pijí matchu jen proto, že jim chutná, a oblíbili si ji v nových podobách – jako ledový nápoj, v latté a ve sladkých pochutinách. A poprvé se s matchou seznamují a oceňují ji i lidé na Západě; v některých částech Severní Ameriky a Evropy totiž její obliba prudce stoupá.

Ať už matchu použijete jakýmkoli způsobem, bude to výjimečné, pokud budete mít matchu kvalitní a čerstvou – barevnou, aromatickou a aromatickou. Nemůžeme ji pít, aniž bychom si byli vědomi její bohaté historie a významu v kultuře, estetice a spiritualitě Japonska. Jakmile ji poznáte, jsme si jisti, že to pocítíte i vy.