Jak čistit a pečovat o metličku na matcha čaj

Péče o matcha metličku je jednoduchá a zásadní, stačí dodržovat tyto kroky při každém použití a vaše matcha metlička vydrží déle.

Matcha metlička je skutečné umělecké dílo, ty kvalitní, jsou ručně vyráběné, mají až 100 štětinek a jsou vyřezané z jednoho kusu bambusu.

Bambus je velmi křehký a mělo by se o něj řádně pečovat. Jinak se může snadno zlomit nebo zplesnivět.

Péče o vaši matcha metličku bude rychlá, jen se ujistěte, že dodržujete tyto jednoduché kroky, až ji budete chtít použít:

1. Když otevřete bambusovou chasen matcha metličku, vyjměte ji z nádoby a nevkládejte ji zpět. Jediným důvodem, proč je vaše bambusová matcha metlička v něm, je ochrana je křehkých štětinek před zlomením před použitím.

2. Při prvním použití chasen matcha metličky budou hroty uprostřed držet pohromadě ve tvaru uzlu – ano, i to je v umění výroby matcha krásné. Stačí chasen propláchnout pod teplou vodou, ale nikdy to nedělejte až k černému provázku, nebo ho namočte do malé nádoby. Uvidíte, že se uzel krásně otevře, i když se plně otevře až při jeho používání. Je to skoro jako vidět rozkvétat květinu, když se chasen začne uvolňovat ze svého středového uzlu.

3. Pokaždé, když připravujete matcha čaj pomocí matcha metličky, před použitím ji na několik vteřin propláchněte pod teplou vodu – nebo ji namočte – jinak se štětinky zlomí, pokud budete matcha čaj šlehat studenými štětinkami, protože jsou tuhé, a bambus se začne rychle rozpadat. Toto je tedy jedna z věcí, které jsou nejdůležitější pro správnou péči o metličku na matcha.

4. Když šleháte zelený čaj matcha, dělejte to jemně a nikdy netlačte metličku na matcha chasen příliš silně na misku na matcha chawan. Protože tím začnete lámat bambusové hroty své metličky. Bambusovou metličku proto vždy zvedejte a šlehejte rychle, ale jemně.

5. Jak čistit metličku na matchu? Před uskladněním bambusovou metličku vždy opláchněte teplou vodou. Buď ji propláchněte pod vodou, nebo ji namočte.

6. Umístěte bambusovou metličku na matcha na horní část držáku na metličky (kusenaoshi), což je dokonalý doplněk, protože umožní, aby vaše metlička plně vyschla na vzduchu, a zabrání růstu plísní na vaší bambusové metličce. Držák na metličky, také pomáhá vaší matcha metličce udržet její dokonalý tvar, proto důrazně doporučujeme jej používat. Pokud ho nemáte, nechte ji co nejvíce vyschnout na vzduchu a nevkládejte ji zpět do původní nádoby.

7. Jakmile zjistíte, že se vaše bambusová metlička na matcha začíná smršťovat a ztrácí hroty, je čas ji vyměnit.