Jak koupit kvalitní zelený čaj Matcha

Rozpoznat kvalitní čaj matcha je jednodušší, než si myslíte! Stačí se jen naučit, jak na to. Proto jsme pro vás připravili tohoto průvodce s 9 tipy, jak nakupovat kvalitní zelený čaj matcha, který vám pomůže koupit ten nejlepší práškový čaj matcha.

Rozpoznání kvalitního čaje matcha bylo jednou z věcí, která mě při nákupu čaje matcha nejvíce ohromila, jako konzumentka zeleného čaje matcha jsem nevěděla, jak poznat kvalitní čaj matcha, a často jsem byla zmatená z tolika možností!

Naučit se rozpoznat kvalitní čaj matcha je velmi snadné a zde jsou tipy, jak si od nynějška můžete koupit ten nejlepší práškový čaj matcha.

JAK POZNAT KVALITNÍ ZELENÝ ČAJ MATCHA

Matcha horečka zasáhla všechny, a proto dnes matchu nabízí mnoho podniků. Ne všechny čaje matcha jsou však stejné. Zpracování, původ a balení jsou jen některé z faktorů, které rozhodují o kvalitě čaje matcha. Zde je uvedeno, na co byste se měli při nákupu čaje matcha zaměřit.

9 tipů, jak koupit ten nejlepší prášek Matcha:

1. Původ práškového zeleného čaje matcha = Uji, Japonsko.

Nejdůležitější vlastností kvalitního zeleného čaje matcha je jeho původ, odkud matcha pochází? Pochází pouze z jednoho místa – jednodruhový matcha, nebo z různých míst? Kde se nachází čajová farma matcha?

Kdysi, když jsem byla amatérskou konzumentkou matchy, jsem si byla jistá, že dostávám ten nejlepší práškový zelený čaj matcha vůbec, měla jsem pocit, že jsem právě objevila crème de la crème, a hádejte co? Když jsem dostala špatně uzavřený sáček, zjistila jsem, že to, co jsem považovala za pravou japonskou matchu, je ve skutečnosti z Koreje! Cítila jsem se tak zklamaná… Pravá matcha musí vždy, vždy a všude pocházet z Japonska, protože právě tam byl v 16. století vynalezen japonský čajový obřad. I když Korea, Čína nebo Tchaj-wan dokáží pěstovat a zpracovávat matchu, nikdy nedosáhnou kvality japonského čaje matcha.

Ale počkat… znamená to, že všechny oblasti Japonska jsou v pořádku? No, ne… Japonsko je velmi rozmanité území, takže ne všechny jeho půdní ani zeměpisné podmínky umožňují výrobu toho nejlepšího prášku matcha. Rodištěm čaje matcha je vlastně Udži, velmi blízko Kjóta. Zeměpisné podmínky Udži, jeho půda bohatá na živiny, jeho nadmořská výška, abychom zmínili alespoň některé z nich, činí z Udži vynikající místo pro výrobu toho nejlepšího čajového prášku matcha, který můžete ochutnat!

Je to jako mít šampaňské, které není ze Champagne… Uji Matcha má zvláštní terroir a je skutečným rodištěm čaje Matcha.

Až si tedy příště budete kupovat kvalitní čaj matcha, ujistěte se, že pochází z japonského Uji!

2. Barva = jasně zelená

Kvalitní čaj matcha by měl mít vždy jasně zelenou barvu, takže doslova platí, čím zelenější, tím kvalitnější! To souvisí s podmínkami zastínění rostliny a se sklizní a umístěním listu v rostlině. První sklizeň, horní část rostliny a tana zastíněná jsou vždy kvalitní matcha. Pokud uvidíte nažloutlé nebo nahnědlé verze… držte se dál! To znamená, že nebyly správně odstíněny. Proto se nezazelenaly. Také to ukazuje, že se nejedná o první sklizeň, ale spíše o podzimní nebo dokonce zimní sklizeň. Taková matcha tedy bude chutnat extrémně hořce. Matcha by nikdy neměla být hnědá nebo světle zelená.

3. Textura práškového zeleného čaje matcha = hladká a hedvábná.

Nejlepší práškový čaj matcha bude vždy mletý z kamenů, takže kvalitní čaj matcha musí být při tření mezi prsty hladký a hedvábný. Můžete provést „papírový test“, kdy uchopíte špetku čaje matcha a rozetřete ji na kousek bílého papíru, pokud zanechá dlouhou a čistou čáru, znamená to, že je kvalitní. Kamenité verze se nerozpustí tak dobře a jsou známkou špatné kvality čaje matcha. Je to také důsledek toho, že se jedná o lístky, které jsou v rostlině níže, a proto jsou silnější.

Proč záleží na struktuře? Chcete kvalitní matchu, která je hladká a rychle se rozpouští, abyste na čaji neměli hrudky.

4. Vůně = silné aroma

Stejně jako u vína vám vůně napoví, zda je matcha, kterou kupujete, kvalitní čaj matcha, nebo ne. Vysoce kvalitní čaj matcha vás upoutá svou silnou a výraznou vůní. Musíte v něm cítit hořkost antioxidantů, ale to, co musí být vrcholem, je jeho sladkost, kterou mu dodávají aminokyseliny v procesu stínování. Hledejte tedy výrazné a sladší aroma. A rozhodně se vyhněte, pokud uvidíte ochucenou verzi.

5. Chuť = sladká pachuť

Pokud cítíte pouze hořkost, znamená to, že se nejedná o váš kvalitní matcha čaj. Nejlepší matcha čajový prášek je ten, který zanechá sladkou pachuť. Vytvoření rovnováhy mezi hořkostí a sladkostí je to, co kvalitní čaj matcha dokáže. Jak by řekli Japonci, umami, nebo jak my rádi říkáme Oishii !!! Sladká pachuť pochází z aminokyselin, které se v lístcích zeleného čaje vytvářejí při správném odstátí matcha. Pokud chutná hořce, rozhodně to není váš šálek čaje…

6. Pěna = hledejte bublinky

Všichni jsme už viděli krémovou, napěněnou matchu, nad kterou se nám sbíhají sliny. Přesně to chcete, aby váš kvalitní matcha čaj měl! Nejlepší práškový čaj matcha bude mít po našlehání výborně napěněnou vrstvu, ne jen tenkou vrstvu s velkými vzduchovými bublinami. Čím kvalitnější je matcha, tím více pěny vytvoří.

7. Balení = vzduchotěsné a v plechovce nebo sáčku, který lze dále prodávat.

Kvalitní čaj matcha by měl být vždy správně zabalen a uzavřen. Zejména v tmavé nádobě. To proto, aby se zabránilo přístupu vzduchu, světla a extrémních teplot. Tyto podmínky by mohly poškodit profil čaje, zhořknout a zastřít jeho jedinečnou chuť. Vždy tedy hledejte vzduchotěsné plechovky nebo sáčky, které se dají znovu skladovat a které jsou neprůhledné, a čaj matcha skladujte na suchém a tmavém místě, aby si zachoval svou čerstvost. Nejlépe balený z místa původu, z japonského Uji.

8. Cena

Levná matcha nebude s největší pravděpodobností dobrá! Takže pokud uvidíte 100 g matcha za 200,-, buďte si jisti, že to NENÍ kvalitní matcha čaj.

9. Čistý a jediný původ

Ujistěte se, že víte, odkud čaj matcha získáváte. Olovo, radiace a dokonce i lístky s vícenásobným původem jsou ve světě matcha často problémem. Proto vždy hledejte čistý čaj matcha bez radiace a bez olova, který pochází z jediného místa původu.

Doufejme, že nyní máte dobrou představu o tom, jak si vybrat svůj příští čaj matcha!