Je čaj Matcha zelený čaj?

Pokud jste o čaji Matcha slyšeli, ale nikdy jste ho nezkusili, možná jste si položili otázku, zda je čaj Matcha zelený čaj. Stejnou otázku jsme si položili i my, když jsme se vydali na cestu Matcha. Víme, jak složité může být seznámit se s novým tématem, a proto jsme tu, abychom vám pomohli!

Odpověď zní: ano, je to tak. Matcha a zelený čaj se totiž získávají ze stejné rostliny zvané Camellia Sinensis. Jak možná víte, zelený čaj se obvykle dodává ve formě čajového sáčku. Rozdíl mezi „normálním“ zeleným čajem a čajem Matcha je v tom, že Matcha se dodává ve formě prášku. Ten se vyrábí tak, že se vezmou mladé, celé čajové lístky a rozemelou se na jasně zelený prášek. Prášek se pak rozšlehá s horkou vodou. Tím se liší od běžného zeleného čaje, kde se lístky louhují ve vodě a poté se vyjmou, nebo kde se používají obyčejné čajové sáčky.

Na rozdíl od běžného zeleného čaje se při pití čaje Matcha konzumuje celý čajový lístek!

Běžný zelený čaj také prochází mnohem delším výrobním procesem, který zahrnuje ponechání lístků na slunci a následné vystavení slunečnímu záření. Oproti tomu Matcha se pěstuje ve stínu a uchovává se speciálně pod pokličkou, aby se zvýšil obsah chlorofylu a aminokyselin v listech, což má příznivé účinky na vaše zdraví, které jsme si prošli v jiném článku. Co se týče chuti, Matcha má mnohem bohatší, zemitější chuť. V závislosti na stupni Matcha (existují různé stupně pro různé použití) může Matcha chutnat mírně hořce až mírně sladce.

I když se říká, že zelený čaj má příznivé účinky na zdraví, při pití čaje Matcha se tyto účinky ještě zvýrazní. Důvodem je, že konzumujete celý list, který je plný zdravých živin.