Udrží vás čaj Matcha vzhůru?

Matcha obsahuje kofein a kofein je stimulant a stimulanty nás udržují vzhůru. Dává to smysl a zdá se to být logické. Není to však tak černobílé, jak se zdá.

Rádi bychom se blíže podívali na obsah kofeinu v zeleném čaji Matcha. Porce 1 g čaje Matcha obsahuje přibližně 0,25 % kofeinu, který je obsažen v malém jednom šálku espressa. Existují lidé, kteří si stejně jako my mohou dát kávu nebo espresso v devět večer a nemají problém jít spát v deset nebo jedenáct večer. Když se nad tím zamyslíme dále, znamená to, že bychom si mohli dát 4 šálky Matcha (což je poměrně hodně) a měli bychom stejný účinek.

Když mluvíme o Matcha a spánku a kofeinu, je třeba vzít v úvahu jeden důležitý faktor. Matcha obsahuje vysoké množství L-theaninu. L-theanin nám dodává pocit klidu. Tento L-theanin v kombinaci s kofeinem zajišťuje, že se nedočkáme krátkodobého nárůstu energie (jako při vypití jednoho nebo dvou šálků kávy). Tato uklidňující energie spíše pomáhá soustředit mysl a zároveň uklidňuje. Jedná se o stejnou uklidňující energii, která pomáhá meditovat zenovým buddhistům. Navíc zatímco příliv energie, který získáte z kávy, rychle zmizí, zvýšená hladina energie z Matchy vydrží mnohem déle.

Matcha vás tedy uklidňuje a zároveň vám dodává energii. Proto je velmi těžké dát jasnou odpověď na otázku, zda vás Matcha udržuje vzhůru.

Kofein obecně potlačuje zvýšení hladiny melatoninu, což je hlavní spánkový hormon. Kofein obecně zůstává v našem těle až 5 hodin, ale hladina energie vrcholí v prvních 15-45 minutách po vypití nápoje. Při pití Matchy je to samozřejmě jinak díky L-theaninu, který vede k jakési „klidové bdělosti“. Dokonce by se dalo tvrdit, že L-theanin pomáhá usnout.

L-theanin snižuje hladiny stresu a úzkosti a zvyšuje ty, které podporují pocit klidu.

Doporučujeme vyhradit si dva večery, kdy je vaše hladina energie a stresu stejná, a před spaním vypít Matchu. Druhý večer Matchu neužívejte a pak poznáte, zda je pro vás pití Matchy večer dobré.

Matchu si vychutnáváme vždy před meditací. Protože často meditujeme večer, někdy se nám stane, že při meditaci náhodou usneme. Abychom tomu předešli, pijeme Matchu a ta nám pomáhá se během meditace klidně soustředit.

Ať tak či onak, Matcha je prostě fantastická!