Odkud pochází zelený čaj Matcha?

Japonský čaj Matcha je jemný prášek ze zelených čajových lístků. V jiných článcích na tomto webu jsme se již zabývali různými druhy práškového čaje Matcha, ale tento článek je spíše o původu tohoto prášku. Stejně jako všechny čaje se i Matcha vyrábí z čajovníku Camellia sinensis. Čaj pěstovaný speciálně pro Matcha se pěstuje především ve dvou japonských oblastech: Uji v Kjótu a Nishio v prefektuře Aichi. Tyto čajové lístky určené speciálně pro čaj Matcha se pěstují ve stínu po dobu tří týdnů. Stínění rostliny před přímým slunečním světlem podněcuje nadprodukci chlorofylu, který přispívá k charakteristické jasně zelené barvě čaje Matcha. Kromě toho se zastíněním rostliny zvyšuje obsah aminokyseliny theanin, která nápojem dodává jeho hlubokou chuť umami.

Jak pravděpodobně víte, Čína vyrábí náhražku téměř každého úspěšného výrobku. Není proto divu, že když popularita japonského čaje matcha vzrostla, Čína začala vyvážet svou vlastní verzi jako čínský zelený čaj „matcha“ v prášku. Čínská verze je však sice levnější, ale není dokonalou náhradou japonského čaje matcha.

Ačkoli se má za to, že čajový prášek pochází z Číny, techniky pěstování čaje matcha byly po několik staletí zdokonalovány a vylepšovány v Japonsku. Příprava japonského čaje Matcha je složitý proces, který je součástí japonské kultury již téměř 800 let. V Japonsku se čajové lístky pěstují ve stínu, aby si zachovaly zelenou barvu, a rychle se suší, aby se zabránilo jejich dlouhodobému vystavení působení kyslíku, který by mohl zemitou chuť otupit. Čínská „Matcha“ se těmto technikám pěstování pouze přibližuje: Čínské čajové lístky se obvykle nepěstují ve stínu. V důsledku toho čínský čaj „Matcha“ tolik nepění a jeho struktura je jiná. Čínský „Matcha“ také někdy není tak zelený jako japonský prášek Matcha.

Ačkoli mohou existovat dobré čínské čaje „Matcha“ a v budoucnu jich může být více, na těchto webových stránkách doporučujeme pouze tradiční japonský prášek Matcha. Jsme pro Matchu zapálení a věříme, že Matcha je víc než „jen“ prášek. Jedním z prvků Matchy je její původ a historie, stejně jako vášeň pro ni, která je tak hluboce zakořeněná v japonské kultuře!