Jak připravit čaj matcha

poznejte správnou přípravu práškového čaje matcha

V Japonsku povýšili buddhističtí mnichové přípravu čaje matcha k opravdové dokonalosti. Tento nezapomenutelný zážitek týkající se popíjení tohoto jedinečného práškového čaje ovšem s menší zručností a praxe zvládnete přichystat i vy u vás doma. Postačí jenom důkladně dodržovat předepsané postupy, používat vždy nezbytné vybavení, a konečně ani v nejmenším nikdy nepodceňovat detaily přípravy. Zrovna na nich totiž z většiny záleží, jestli uspějete, či nikoliv. Zásady, jak správně tyto sytě zelené čajové speciality v Japonsku připravovat, se postupně vytvářely několik stovek let. Z toho důvodu se jimi chvíli zabývejte již před postavením vody na čaj.

Jelikož čaj matcha tvoří zrníčka mimořádně jemného čajového prachu, vyznačuje se také jeho příprava některými speciálními odlišnostmi, s nimiž se během chystání běžného zeleného čaje nikdy nesetkáme. Nejspíše ta největší je přitom celkem jednoduchá. Během čajového obřadu s matchou se nezalévají čajové lístky, abychom se nechali jen vyluhovat, a poté se nálev slil. V případě matchy se totiž čajový prášek rychle rozšlehá, a tím je lahodný nápoj přímo nachystán ke konzumaci.

Tohoto základního rozdílu se týká i druhá velice důležitá odlišnost. Ke správné přípravě čaje matcha totiž potřebujeme zvláštní vybavení, bez něhož se u běžných čajů klidně obejdeme.

Z toho důvodu vám tedy doporučujeme, abyste společně s vaším prvním objednaným balením matchy objednali i tzv. metličku chasen. Jedná se o speciální čajovou bambusovou metličku, jež vám nyní bude při přípravě matchy ráda pomáhat. Jedině její tvar, coby výsledek dlouhých staletí postupného vybrušování jejího tvaru až k naprosté dokonalosti, totiž zaručí to, že se matchu podaří vyšlechtit skutečně takovým způsobem, který je zapotřebí. Druhou neméně podstatnou pomůcku poté značí tradiční stojánek na chasen, ten se stará o to, aby chasem po každém použití dostatečně vyschnul, a jeho životnost se tak nezkrátila.

Vlastní postup již potom není tolik náročný na jednotlivé úkony, ovšem spíše byste měli při vašich prvních pokusech získat daný cit a švih. Samotná příprava se skládá ze dvou základních fází. V první z nich se musí matcha důkladně prosít čajovým sítkem, v té druhé potom to, co zůstane, rychle a přitom pečlivě rozmíchat v čajové misce.

Zhruba potřebujeme 1 gram matchy na každých 100 ml konečného moku. Pro začátek si tedy odměříme nezbytné množství čaje, které pomocí chashaku, což představuje tradiční bambusové čajové misky, poctivě prosejeme čajovým sítkem. Následně již můžeme dát vařit vodu.

V této situaci si vždy pamatujte velice jednoduché pravidlo: pro přípravu čaje matcha je naprosto klíčové mít k dispozici co nejměkčí vodu. Nejvhodnější volbou tu může být měkká přírodní minerální voda. Jestliže nám opravdu nezbývá nic jiného, než běžná voda z kohoutku, alespoň ji přefiltrujeme. Když nemáme ani filtr, musí se přebytečný chlor převařit.

Vždycky se nádoba s vodou přivede až k samotnému varu. Poté se zchladí na zhruba 50-80°C, to představuje ideální teplotu pro vlastní přípravu.

Právě teď do misky vsypeme dvě chashaku lžičky matchy, pokud odměřujeme normální čajovou lžičkou, vystačíme si s jednou. Zalijeme přichystanou horkou vodou, a uchopíme naši metličku. Pohybem, který vychází z celého zápěstí, rychle vyšleháme prášek zespodu směrem nahoru, a sice tak, aby se na hladině misky vytvořila zeleně zbarvená pěna. Stačí opravdu pouhých pár sekund, ovšem je zapotřebí, aby se řádně rozmíchal skutečně všechen prášek. Když budete mít po ruce kostky ledu, přidejte je do již hotového nápoje, a dostanete tím velice osvěžující ledový čaj.