Je možné s matchou zhubnout?

vliv práškového čaje na hubnutí

Zelený čaj se již celou řádku let pravidelně objevuje v rozpisech výživových specialistů. Jestliže jste se tedy rozhodli, že radikálněji změníte svůj dosavadní jídelníček a celkový životní styl, je téměř jisté, že postupem času si z tohoto důvodu oblíbíte zelený čaji i vy. Vysoký obsah antioxidantů, prevence rakoviny nebo zmírnění stárnutí kůže. To jsme vyjmenovali pouze některé účinky, pro které ho pijí milióny lidí na celé zeměkouli. Čaj matcha představuje v tomto případě nejspíše tu nejzajímavější možnost. Všechny výše zmíněné vlivy totiž matcha obsahuje ještě ve větší míře. Ale hlavně co vás bude jistě také velice zajímat, je to, že pravidelné popíjení tohoto čaje dokáže ve vašem organismu nastartovat intenzivnější spalování tuků a tím pomoci zhubnout.

Jestliže tedy trpíte nadváhou a nevíte jak na hubnutí, existují v podstatě dvě varianty. Za prvé můžete výrazně omezit váš energetický příjem, což v praxi znamená, že musíte pořádně zredukovat váš současný jídelníček, anebo za druhé zvýšíte váš energetický výdaj. Zrovna v tomto druhém kroku vám může hodně pomoci japonský práškový čaj matcha.

Celá řada klinických studií totiž potvrzuje, že již jediný šálek tohoto práškového zeleného čaje dokáže zhruba čtyřnásobně zlepšit přirozenou termogenezi lidského organismu. Hovoříme tu o procesu, který se lidově překládá coby schopnost našeho těla spalovat kalorie.

Jak je to vůbec možné? V jakém ohledu je matcha na rozdíl od běžného zeleného čaje o tolik zvláštní? Odpověď na tuto otázku je přitom poměrně jednoduchá. Oproti klasickému zelenému čaji se konzumuje matcha i s rozdrcenými lístky, tím se do našeho těla spolu s nimi dostane řádově asi desetkrát tolik zdraví prospěšných látek.

Pochopitelně ani samotná matcha neumí zázraky, tudíž se nemůžeme od rána do večera cpát sladkostmi a myslet si, že před spaním stačí pouze vypít malý šálek matchy, a tím zhubneme. Pokud to se snížením hmotnosti myslíme skutečně vážně, nevyhneme se pravidelnému pohybu. V tuto chvíli se ujímá otěže síla matchy.

Za normálního stavu lidský organismus spaluje kalorie tempem přibližně mezi 8 až 10 % z celkového denního výdaje. Když ovšem do svého jídelníčku anebo pitného režimu zařadíte čaj matcha, zvýší se tím tohle číslo až do rozpětí mezi 35 a 43 %. Laicky řečeno bude vaše cvičení z hlediska spalování kalorií zhruba čtyřikrát účinnější. Matcha navíc slouží též i jako vynikající zdroj energie, který výrazně ovlivňuje naši výdrž právě během fyzické činnosti. Z toho důvodu je velmi pravděpodobné, že k uvedenému zrychlení metabolismu získáte na cvičení více sil a potřebné energie.

Jiné studie se následně zabývaly rovnou na souvislost mezi spalováním tuků a pitím matchy, a to ihned po skončení fyzické aktivity. Souhrnné výsledky ukázaly, že šálek matchy vypitý okamžitě po skončení cvičení dokáže objem vlastního spalování tuků zvýšit hruba o 25 %.

Když to shrneme, tak jako ideální cesta se tedy jeví kombinace fyzických aktivit a konzumace matchy klidně až třikrát během dne. Jednak tak budeme mít více síly do samotného pohybu, ovšem především našemu organismu dost pomůžeme s rychlostí, při které dochází ke spalování kalorií. Proto byste měli matchou nahradit některé další nápoje, jež v průběhu celého dne vypijete. Rozhodně si ji tedy nemusíte připravovat pouze podle striktních zásad japonského čajového rituálu. Skvěle chutná ve spoustě dalších variant, či coby jedna ze surovin jiných nápojů.