Historie čaje matcha

poznejte původ práškového čaje matcha

Zcela přesně určit okamžik, kdy jedinec úplně poprvé ochutnal chuť a sílu čaje matcha, je v dnešní době, bohužel, nemožné. Ovšem alespoň jednu věc víme jistě. Tento čaj matcha se pyšní tou vůbec nejdelší historií. Historické dokumenty praví, že začátek jeho dějin sahá téměř 5000 let zpátky. Již skoro tři tisíce let před Kristem se totiž na stránkách východních knih dočítáme o léčbě otoků a horečky, jež spojuje mimořádně účinná látka, a sice čaj matcha. Ten tu doporučují coby výborný léčebný prostředek. To pochopitelně platí pořád, tedy i dnes. Matcha má v japonském čajovém obřadu neustále své pevné místo, i když nyní spíše jako dědictví samurajů, než pouze na základě svých zdravotních účinků.

Práškový zelený čaj matcha proslul po celém světě coby jeden z největších klenotů čajové tradice v Japonsku. O to více vás možná překvapí fakt, že jeho původní pravlastí jsou ve skutečnosti čajové plantáže starověké Číny. Zrovna odtud se totiž okolo roku 2500 př. n. l. šíří jeho věhlas nejdříve po celé čínské oblasti. V 7. století se už jedná o tradiční a velice slavnou čajovou pochutinu, jež lidé uznávají jako tu největší a nejvhodnější vzpruhu pro tělo i samotnou mysl. Zasloužily se o to zejména buddhistické chrámy, které se rychle staly důležitými středisky, z nichž se dále rozšířily zvěsti o tomto blahodárném nápoji, i umění jeho přípravy.

Nejspíše ta vůbec nejdůležitější postava celé historie matchy pochází paradoxně z Japonska. Japonský zenový mistr jménem Eisei, byl totiž ten, kdo do Země vycházejícího slunce poprvé přivezl semínka prvního čajového keře, jehož lístky se zpracovaly právě na tento druh čaje, tedy matchu. K tomuto kroku došlo na konci 12. století, kdy se mistr Eisei vypravil na svou legendární čajovou cestu. Celá tato akce spočívala v tom, že během svého putování sázel čaj na všech místech, jež se jevila svou půdou i podnebím jako vhodná, a s místními obyvateli se dělil o tajemství jeho kultivace, přípravy, a ovšem též i o umění vychutnat si hotový nápoj. Nutno podotknout, že tehdy měla konzumace čaje opravdu nejprve blíže spíše k léčebné proceduře, než k současnému klidnému popíjení. I z tohoto důvodu vůbec tento druh čaje, na který jsme dnes zvyklí, vznikl. My jsme mluvili o čase, ve kterém buddhističtí mnichové, coby největší nositelé vzdělanosti, zpracovávali veliké množství léčivých rostlin v podobě prášku. Jedině v tomto stavu se jim dařilo uchovávat maximum síly a účinných látek, jež obsahovaly. Jistě se už tedy nebudete divit, že i čajové lístky nakonec přeměnili v jemný čajový prášek, který po zalití vodou opět připomněl původní sílu celého keře.

Z modliteben buddhistických zenových mistrů se matcha brzy dostala i na dvůr japonského císaře. Během 16. století pak zažívá svou renesanci, tentokrát coby nedílný prvek čajového rituálu. Kouzlo tohoto lahodného moku nachází samurajové, a spatřují v něm jeden z nejlepších typů čaje určené právě k těmto obřadům. Ve 20. století matcha pořád představuje jednu z nejpopulárnějších čajových verzí Japonců, ovšem společně s tím též získává i vynikající jméno po celé Evropě. Trvalo to sice přes čtyři tisíce let, ale konečně si matchu můžeme vychutnat i ve svých domovech.